BLOG

Hizmetlerimiz Hakkında Bilgilendirmeler
Trekking Camping Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Trekking Camping Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

26.04.2016.

Trekking Camping Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Doğa sporları içinde en popüler olan ve herkes tarafından sıklıkla tercih edilen trekking, outdoor sporların başında gelir. Hem güzel bir gün geçirmek, doğanın o sınırsız güzelliğinden yararlanmak hem de sağlıklı bir günle başbaşa kalmak için tercih edilen Trekking Camping nedir, nasıl yapılır, faydaları nedir diye soracak olursanız, cevap çok basit. Öncelikle Trekking Camping yapmak için özel bir yeteneğe ihtiyacınız olmadığını söyleyebiliriz.

 

Trekking Camping nedir sorusu ile başlayalım: Trekking Camping; aslında doğa da uzun yürüyüşler anlamına gelir. Biraz yorucu hatta bazı parkurlarda zorlayıcı olmasına rağmen oldukça zevklidir. Bir survivor gibi hissedeceğiniz trekking’de bir nehri aşmak ya da patikada ilerlerken birden önünüze çıkan dik bir tepeye tırmanmak gününüzü eğlenceli hale getireceği gibi temiz havanın verdiği direnç ile de kendinizi oldukça sağlıklı hissedeceksiniz. Çoğu tek günlük olmasına rağmen birkaç gün süren yürüyüşlerde kamp yapma imkanı bularak organizasyonu bir trekking camping’e dönüştürebilirsiniz.

 

Peki trekking camping nasıl yapılır sorusuna gelecek olursak; bunun için öncelikle bir hazırlık gerektirmektedir. Sağlam bir yürüyüş ayakkabısı, yedek kıyafet ya da yiyeceklerinizi koyabileceğiniz bir sırt çantası ve korunmanızı sağlayacak kıyafetler… Tabii bir de kamp yapmayı düşünüyorsanız, uygun boyutlarda bir çadır. Şimdi trekking camping yapmaya hazırsınız demektir. Fiziksel olarak trekking camping nasıl yapılır sorusunu biraz açıklayalım. Öncelikle trekking sırasında belli bir tempo tutturmanızda fayda var. Yürüyüş sırasında ani ve gereksiz hızlanmalar sizi olduğundan daha fazla ve erken yorulmanıza neden olacaktır. Kalabalık gruplarda zaten bu tempoyu profesyonel olarak bu işi yapan takım liderleri belirleyecektir. Tabii bu arada ilk defa bir trekking macerasına atılıyorsanız, sizi sıkmayacak, zorlamayacak, erken yorulmanıza neden olmayacak bir parkur seçmenizde fayda var.

 

Trekking Camping’in faydalarına gelecek olursak; yetişkinler için önemli olduğu kadar özellikle çocukların yer alması önemlidir. Çünkü doğduğu andan itibaren betonlaşmış şehir hayatı ile tanışan ve oynayacak yer dahi bulamayan çocuklar için doğa da yeşillikler içinde bir trekking macerası paha biçilmezdir. Yaş gözetmeksizin trekking camping’in en önemli faydaları arasında temiz hava, bol oksijenin getireceği düzenli kan basıncı, tansiyon dengesi, spor aktivitesi ile gelen kas hareketliliğinin yanında öyle ilginçtir ki yorgunluğu engellediğini söyleyebiliriz.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com