BLOG

Hizmetlerimiz Hakkında Bilgilendirmeler
Doğa Sporlarının Faydaları

Doğa Sporlarının Faydaları

26.04.2016.

Doğa Sporlarının Faydaları

Günümüzde mevsim ne olursa olsun artık spor özellikle de doğa sporları ülkemizde önemli bir yer edinmeye başladı. Bisiklet turlarından ATV Safari’ye, At Safarisi’nden kampinge, trekking’den dağcılığa kadar birçok farklı bölümü ve alternatifi bulunan doğa sporlarının en önemli faydası genç yaştakilerin ruhsal ve fiziksel gelişimine katkı sağlarken, belli yaştakilerinde fiziksel birçok hastalığın önleyiciliğine sahip olmasının yanında psikolojik olarak endorfinin yani mutluluk hormonunun en önemli üreticisi konumundadır.

 

Çalışma şartları nedeniyle insanları plazaya hapseden koşullar hareket kısıtlanmasına yani hareket azlığına neden olarak doğa sporlarının bir diğer faydası da hareketsiz kalan insan vücudunun bir anlamda kurtarıcısı haline gelmektedir. Doğa sporlarının faydaları aslında hem fiziksel hem de psikolojik olarak saymakla bitiremeyiz. Özellikle çocukların gelişimi açısından önemli bir yere sahip olan doğa sporlarının faydaları arasında kemiklerden kaynaklanan kısıtlı hareket yeteneğinin bile gelişmesinde önemli rol oynar. Ayrıca doğa sporlarının faydalarından biri de insanda disiplin bilincinin gelişmesidir. Disiplin bilinci ile gelişen anında karar verme yeteneği, kararlılık ve uygulamaya geçirme safhaları da bireyin hayatında önemli bir rol oynar. Bilgi ve tecrübe yeteneğinin gelişmesini de doğa sporlarının faydaları arasında sayarsak önemli bir sorun karşısında bu yeteneğe dayalı olarak anında karar verebilme yetisinin de kişi de gelişeceğinin bir göstergesidir. Kısacası günümüz yaşam şartlarının insanı hareket anlamında bir nevi pasifleştirdiğini düşünecek olursak doğa sporlarının faydaları en büyük yardımcımız belki de kurtarıcımız olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Bugün psikologlar, psikiyatristler bile hastalığın tedavi sürecinde doğa sporlarının faydalarından yararlanmaktadırlar. Ruhsal rahatsızlıklar açısından hastalara önerilen doğa sporları adrenalin seviyesini üst seviyede tutacağından iyileşme sürecinin daha da kısa dönemlere indirgenmesini sağlamaktadır. Doğa sporlarının faydalarına ek olarak ayrıca bir de kilo sorunu olanların form tutmak amacıyla kendilerini doğanın o uçsuz, bucaksız ellerine teslim etmesi halinde yaşayacakları değişimi ekleyebiliriz.

 

Yani doğa sporlarının faydaları ile yaş ve cinsiyet gözetilmeksin ruhsal ya da psikolojik olarak ele alındığında insan üzerinde aktif bir şekilde olumlu bir değişime neden olacaktır.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com